Українська мова 5 клас
Урок №
Тема. Вимова префіксів з-(зі-), с-, роз-, без-. Тренувальні вправи.
Мета: закріпити основні норми літературної вимови приголосних звуків, знайомити учнів з явищем уподібнення приголосних; познайомити з вимовою префіксів з-(зі-), с-, роз-, без- і написанням їх; розвивати усне й писемне мовлення учнів, фонематичний слух, логічне мислення; виховувати самостійність, врівноваженість, пошану до мови, слова.
Обладнання: зошит, підручник, орфоепічні та орфографічні словники, картки.
Хід уроку
- Актуалізація опорних знань учнів.
-
- Як називається розділ мовознавства, що вивчає звуки мови?
- Що вивчає орфоепія?
- Що вивчає орфографія?
- Скільки приголосних звуків в українській мові?
- Назвати пари приголосних (глухі-дзвінкі).
- Як слід вимовляти приголосні дзвінкі в середині та в кінці слів (мороз), приголосний г перед глухими (легко), глухі приголосні перед дзвінкими (боротьба)? Яким правилом слід користуватися, щоб правильно написати такі слова?
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Практична робота.
Завдання: чітко, дотримуючись норм української орфоепії, вимовити слова, доберіть перевірне слово.
Кігті, різьбяр, легко, молотьба, вогкий, просьба, косьба, дьогтьовий.
- Мотивація навчальної діяльності школярів.
Прочитайте подані слова. Зробіть висновок. Як називається цей процес?
Зсипати, схилити, зшити, розказати,безперечно.
- Оголошення теми та мети уроку.
(Записати транскрипцію поданих слів).
- Опрацювання нового матеріалу.
- Слово вчителя.
Дзвінкий приголосний з перед наступним глухим приголосним може оглушуватися: розказати,безпека, безтурботний, розкішний. Та завжди ці префікси пишемо з буквою з: розписка, розсада, розжарити, безхмарний. Запис слів і транскрипції. Але рости , бо рос – корінь.
Виняток становить префікс з-. Перед більшістю приголосних, незалежно від вимови, пишемо з: зжати, зсунути, зчистити, зшити. Але перед к, п, т, х, в (кафе «Птах») пишемо с: скинути, сформувати, спідлоба, стерти, схил.
Префікс зі- вживається перед наступними 2 та більше приголосними: зігріти, зібрати, зіштовхнути, зішкребти, зіщулити
2. Практична робота.
- Вправа 287 (усно).
- Коментований словниковий диктант.
Розсудливий, зціпити, зчепити, безхвостий, розтривожити, розтанув, зсунув, спочатку, поскакували, розстрілювати, безплатно.
- Творче завдання (колективна робота)
Вставте з або с. Слова запишіть у дві колонки:1 – з буквою з, 2 – с.
Розпис, врозсип, скат, зцементувати, розчин, сформувати, стискач, зчепити, розкис, спрожогу, спад, безкрилість, сковзко, зсох, розсунув, зчавити, сховав, розсіл, зшити, неспроста, розтин, безплатно.
Ключ. З останніх букв виписаних слів прочитайте вислів Й.В Гете.
(Спинись, хвилино, ти чудова!)
- Фізкультхвилинка.
- Закріплення знань, умінь і навичок.
- Групова робота.
До поданих слів додайте префікси з- або с- і запишіть у дві колонки.
Зсохну, зшитий, створення, зчесаного, змішаний, схвалені, стискачем, спинити, збайдужіти, зшиточок, здертого, зчовгаю, стратою, сфабрикувати, склеєні, зцідженого.
Ключ. Підкресліть третю з кінця букву й прочитайте закінчення вислову французького філософі Дені Дідро: « Ні про що не думає лише той,… хто нічого не читає».
- Як вимовляємо й пишемо префікси з-(зі-), с-, роз-, без-.
- Чому в слові рости на початку пишеться рос, а в слові розтяти – роз, у слові вітчизна – віт, а відчиняти від?
- Підбиття підсумків уроку.
- Домашнє завдання.
Вивчити теоретичний матеріал, виписати з орфографічного словника по 5 слів з префіксами з-(зі-), с-, роз-, без-.
|