Майстер-клас
Тема: «Розвиток творчих здібностей учнів на уроках української мови в 5 класі.
Використання в мовленні речень різних видів за метою висловлювання та емоційним забарвленням».
Підготувала вчитель
Васильєва Майя Петрівна
Тема: «Розвиток творчих здібностей учнів на уроках укр. мови в 5 класі. Використання в мовленні різних видів речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням». Слайд1.
ПРИЙОМ - Творче конструювання.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ.
Мета заняття - навчити розрізняти види речень за метою висловлювання та за емоційним забарвленням. Удосконалювати вміння використовувати в творчій діяльності ці види речень.
Основні елементи технології, методи: індукція, соціоконструкція, афішування.
План проведення майстер-класу:
- Виділення проблеми.
- Об’єднання в групи для вирішення проблеми.
- Панель – актуалізація.
- Робота з матеріалом.
- Представлення результатів роботи.
- Рефлексія.
Перебіг заняття
І. Підготовчо-організаційний етап: постановка цілей і завдань. Виділення проблеми.
Вітання, вступне слово.
Учитель промовляє: «Доброго дня! Я вітаю тих, хто…», додаючи фрази «вже прокинувся, поснідав, в доброму гуморі, хоче спілкуватися, хоче мати гарний настрій, натхнення». Після кожної фрази учасники, які вважають, що фраза стосується їх, підводяться й виходять. Учитель та всі присутні аплодують їм.
- Пропоную вам вибрати квітку – символ весни й організуватися в одну з трьох груп.
Дев’ять учасників вибирають аркуш із зображенням весняних квіт.
Слайд 2.
Таким чином, ми поділилися на три групи. Пропоную зайняти свої місця.
ІІ. Панель – актуалізація.
Сьогодні на занятті ми навчимося розрізняти види речень за метою висловлювання й за емоційним забарвленням. А також будемо використовувати в творчій діяльності ці види речень.
Часто учні плутають види речень за метою висловлювання й за емоційним забарвленням. Тому навчимося розрізняти таки види речень.
|
Речення за метою висловлювання
|
|
|
|
|
Розповідні
|
|
Питальні
|
|
Спонукальні
|
|
|
|
|
|
|
|
Слайд 3.
Розповідні речення – це речення, у яких повідомляється про факт дійсності, явище, подію. Наприклад: Квіти зробили луки розмаїтими й запашними. Хочеться дослухатися до дивовижного світу.
Питальні речення - це речення, у яких про щось запитується. Наприклад: Квіти зробили луки розмаїтими й запашними? Хочеться дослухатися до дивовижного світу?
Спонукальні речення – це речення, в яких виражається спонукання до дії (наказ, прохання, порада, вимога, побажання). Наприклад: Квіти, зробіть луки розмаїтими й запашними. Дослухайся до дивовижного світу.
А тепер виконаємо завдання.
Вам роздані аркуші паперу. Візьміть аркуш, складіть його вдвоє, тепер учетверо. Виріжіть, як сніжинку, таку фігуру – у нас вийшла квітка.
На своїй квітці кожний учасник 1 групи записує розповідне речення, 2 групи - питальне речення, 3 групи - спонукальне речення. Тема – «Весна».
Прослуховування й обговорення. Учасники входять у діалог, проявляють активну позицію, тим самим допомагаючи майстрові в організації заняття.
Так, із цим завданням легко впоралися.
Увага! Розповідні, питальні й спонукальні речення можуть виражати сильні емоції (почуття, переживання) – радість, здивування, захоплення, біль, сум, відчай, страх. Такі речення називають окличними.
|
Речення
за емоційним забарвленням
|
|
|
|
|
Окличні
|
|
Неокличні
|
|
|
|
|
|
Слайд 4.
Усі види речень за метою висловлювання можуть бути окличними чи неокличними.
Наприклад:
1.Квіти зробили луки розмаїтими й запашними. Хочеться дослухатися до дивовижного світу. (Розповідні речення. Неокличні).
Квіти зробили луки розмаїтими й запашними! Хочеться дослухатися до дивовижного світу! (Розповідні речення. Окличні).
2. Квіти зробили луки розмаїтими й запашними? Хочеться дослухатися до дивовижного світу? (Питальні речення. Неокличні).
Квіти зробили луки розмаїтими й запашними?! Хочеться дослухатися до дивовижного світу?! (Питальні речення. Окличні).
3. Квіти, зробіть луки розмаїтими й запашними. Дослухайся до дивовижного світу. (Спонукальні речення. Неокличні).
Квіти, зробіть луки розмаїтими й запашними! Дослухайся до дивовижного світу! (Спонукальні речення. Окличні).
Зараз пограємо у гру з м’ячем. Я кидаю м’ячик, називаю речення неокличне. Ви мені повертаєте м’яч, це речення від вас звучить вже з окличною інтонацією, тон підвищується на початку та в кінці речення.
Приклад:
Чуєш подих тепла? - Чуєш подих тепла?!
Це весна вже прийшла. - Це весна вже прийшла!
Прокидайся, земля. – Прокидайся, земле!
Біжать веселі струмочки. - Біжать веселі струмочки!
Зацвітайте, перші проліски. - Зацвітайте, перші проліски!
Зелененька травичка вже з’являється? - Зелененька травичка вже з’являється?
Тендітні квіти розквітають. - Тендітні квіти розквітають!
Україно, весняні свята стрічай. - Україно, весняні свята стрічай!
Молодці. Так ми навчилися розрізняти види речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням. А тепер перейдемо до творчого завдання.
ІІІ. Основна частина заняття. Робота з матеріалом.
Основні елементи технології, метод -
Соціоконструкція. Найважливіший елемент технології майстер-класу - групова робота. Побудова, створення результату групою.
Давайте визначимо тему нашого творчого завдання. Підказка. Навесні українці святкують багато свят, а одне з них – наймиліше, найщиріше. Пропоную вам переглянути зображення й самостійно визначити цей день. Слайд 5.
Представлені зображення під супровід музики.
-Так, це День матері, який ми відзначаємо другої неділі травня.
Для кожного з нас найдорожча в житті людина – це, звичайно ж, мама. Адже саме мама подарувала нам життя, саме мама завжди до нас ніжна й уважна. Хіба хтось може бути ближчим за неї? Руки та обличчя жінки-матері — це те, що завжди заспокоїть, підтримає, збереже від будь-якого зла. Мати-Берегиня завжди поруч із нами. Мама — найрідніша і найдорожча у цілому світі людина, і все в дитині — від матері. Це вона вчила нас вимовляти перші слова, посміхатися до людей, говорити з ними ввічливо, з любов’ю. Вона нас вчила бути дорослими. І пізнаючи закони життя, саме від матері ми перейняли наймудрішу науку — любити людей. Бо лише з любові народжується прекрасне.
Саме зараз і у нас народить оповідання про двох дуже вдячних і люблячих хлопчиків, які хотіли в цей день зробити сюрприз матусі. А чи вийшло у них? Слайд 6.
Завдання: розташуйте в правильній послідовності малюнки й опишіть їх – створіть оповідання «Подарунок матусі» за серією картинок, використовуючи в своєму мовленні розповідні, питальні й спонукальні речення, а також окличні й неокличні речення. Використовуй наступні мовні засоби:
А – брати чашки, висковзувати, розбивати;
В - поставити молоко в мікрохвильову піч, молоко збігає;
С - дуже рано прокинутися, о 06.00, розбудити брата, зробити сюрприз у цей святковий день, приготувати сніданок, натягнути ковдру на вуха, наказувати, мусити слухатися;
D – піти за весняними квітами,насолоджуватися ароматами, у садочку роздивлятися равлика;
E - посміхатися, пишатися, хвалити дітлахів, мати можливість відпочивати й не працювати в цей день;
F - мчати босоніж через сад, забруднитися, тримати в руках улюблені квіти матусі – ніжні та запашні конвалії й небесно блакитні незабудки;
G - злякатися, побачити безпорядок, черепки улюбленої чашки, озеро молока в мікрохвильовій пічці й накритий стіл;
H – покликати матусю.
Матеріал роздається трьом групам, учитель надає допомогу у визначенні послідовності картинок, методичний коментар.
Роботу розподіляємо наступним чином:
- Визначаємо послідовність картинок.
- Початок оповідання – 4 картинки – готує перша група, названа за вибором квітки – «Конвалія». Не забуваємо головну умову: використовуєте в своєму мовленні речення різних видів за метою висловлювання й емоційним забарвленням.
- Продовження - наступні 4 картинки готує друга група – «Кульбаба». До роботи, групи! Ви маєте 5 хвилин.
- А третя група, «Фіалка» - експерти. Ваше завдання: слухаючи результат роботи груп, визначити речення різних видів. Вас троє учасників. Кожний з вас нехай буде експертом свого речення. Перший учасник визначає розповідні речення (сигналом буде піднята рука), другий – питальні, третій – спонукальні. Сигнальними картками визначаємо окличні речення.
Робота виконується під супровід музики
І поки дві групи готують оповідання, пропоную членам третьої групи також виконати творче завдання, випробувати свої сили у відтворенні віршів. Вам роздані поезії на цю ж тематику. Вставте потрібні на місці пропуску слова.
День матері. О. Гаєцька
Мамо найдорожча,
Мамочко єдина,
Щирі …. – (побажання)
Від доні, від сина.
Квіточок пахучих
Принесли багато
В цей травневий ранок,
У велике … ! (свято)
Теплий віршик для мами. Олександр Дерманський
Мамо, добре, що ти є, -
Ніжне … моє! (сонечко)
Від твоєї теплоти
Так і хочеться рости…
Найгарнішу, найдобрішу, -
Я люблю тебе … ! (найбільше)
І коли дорослим стану,
Теж любить не перестану!
Бо ріднішої, ніж ти,
В цілім світі … ! (не знайти)
Добре, мамо, що ти є, -
Тепле сонечко моє!
Любій мамі. В. Грінчак
Мамо, настала весна,
Квітне верба …, (запашна)
Річка в долині синіє.
Мамо, настала весна,
Пташечка в полі співає,
Пісня її чарівна
Сонечко вранці … . (стрічає)
Мамо, настала весна,
Квітів нарвали ми з татом
Там, де поляна ясна,—
В тебе ж веснянеє … ! (свято)
ІІІ. Представлення результатів діяльності учасників майстер-класу – АФІШУВАННЯ. Обговорення.
- Час збігає. Групи вже готові продемонструвати свою роботу. Експерти уважно слухають і аналізують. Будь ласка.
По черзі члени груп презентують свою роботу.
Приблизна відповідь.
Шоста година ранку. Михайлик прокинувся дуже рано, прийшов розбудити брата. "Вставай! - Михайлик наказує Льончику суворо. - Ц-ц , тихіше. Сьогодні День матері! Давай зробимо сюрприз матусі в цей святковий день: приготуємо сніданок". Льончик, молодший брат Михайлика, бурмоче : "Я дуже втомився , я хочу спати ". Він тягне ковдру на вуха, але Михайлик наполегливо наказує: "Вставай. Інакше буде надто пізно. Ти чуєш мене? Приготуємо сюрприз матусі!" Льончик мусить слухатися старшого брата, тому виконує його наказ.
Хлопці прийшли на кухню. Михайлик каже: «Льончику, біжи зірви квітів». А сам хотів заварити чай. Він бере чашки з шафи, але вони висковзують з його рук і падають на підлогу. На підлозі - самі черепки! Що робити?
Тим часом Льончик пішов у сад за весняними квітами, щоб матуся зранку насолоджувалася ароматами. «Де ж ці квіти?» - думає хлопчик, роздивляючись. Та раптом на землі він побачив равлика. «Який цей равлик цікавий!» - скрикнув Льоня. Він захотів роздивитися знахідку ретельніше й ліг на сиру землю. Хлопчик пограв трохи з равликом, згадав за чим прибіг. Де ж ті квіти? Тут на очі потрапили незабудки й конвалії.
Льончик зірвав квіти й помчав босоніж через сад додому, забруднений, але щасливий. Адже в руках він тримав улюблені квіти матусі – ніжні запашні конвалії й небесно блакитні незабудки!
«Де ти так довго барився? Постав молоко в мікрохвильову піч: треба розігріти», - наказав Михайлик. Хлопчики включити піч, щось не так - і молоко збігло. Що робити? Та час вже кликати матусю. Михайлик каже: «Льончик, іди запрошуй до столу матусю, а то не вийде сюрприз».
Льончик постукав у двері матусиної спальні. «Рідненька, прокидайся. Зі святом! На тебе чекає сюрприз. Пішли», - покликав Льончик маму.
Увійшовши до кухні, матуся злякалася. Що сталося з її чистою кухнею? Безпорядок! Черепки улюбленої чашки! На підлозі - шматочки землі! Озеро молока в мікрохвильовій пічці! Це сюрприз? Потім перевела погляд на щасливі обличчя дітей. «Накритий стіл? Квіти?» - здивувалася матуся.
Вона посміхнулася. «Як приємно, любі мої! Спасибі, ви влаштували мені свято», - похвалила дітлахів і обійняла їх. Матуся пишалася своїми дітьми. "Так, звичайно, - каже Михайлик з гордістю. - Це сюрприз!" А Льончик додав: " Сьогодні, матусю, відпочивай і не працюй. День матері! "
ІV. Рефлексія. Активізація самооцінки й самоаналізу щодо діяльності в майстер-класі.
Учитель.
Дякую групам за представлену роботу, експертів – за виконання свого завдання. На занятті ми навчилися розрізняти види речень за метою висловлювання й за емоційним забарвленням, використовуючи в мовленні печення різних видів, створили цікаве оповідання.
Обмін думками присутніх, оцінка тому, що відбувається.
До речі, така цікава історія, як з братами Михайликом і Льончиком, сподіваюся, трапляється з багатьма, бо кожний з вас цінує найріднішу людину, розуміє, скільки можливого й неможливого зробила ця жінка для вас. Мати вчила нас поважати друзів, бути вірними їм і у радощах, і у горі. І ніхто не знає, скільки любові та болю може вмістити материнське серце, скільки переживань за своїх дітей воно може винести. А коли діти стають дорослими, мама так само ділить з ними всі переживання їх самостійного життя.
Ненці, яка дарує нам життя, яка вчить нас по совісті жити і любити людей, присвячені поетичні рядки М. Рильського, А. Малишка, Д. Павличка, Б. Олійника, В. Симоненка… До матері — хранительки роду, ніжної, чуйної, мудрої жінки — звернені найтепліші рядки поетів.
Учасники групи «Фіалка» зачитують вірші.
На цьому заняття завершено. На все добре!
|