Вівторок, 22.07.2025, 21:40

Васильєва Майя Петрівна


                                     Дивосвіт

Фото дня Українські пісні
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 66
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Розробки уроків та позакласних заходів » Українська мова.Україна

7 клас, Дієприкметник.Повторення
[ Викачати з сервера (29.7 Kb) ] 30.01.2016, 14:46

Українська мова  7 клас

Тема:  Узагальнення й систематизація вивченого про дієприкметник. «Філологічний експрес»

Мета уроку:  повторити, узагальнити й систематизувати знання  з теми, розвивати вміння знаходити дієприкметники, дієприкметникові звороти в тексті, правильно виділяти їх на письмі, правильно писати не з дієприкметниками;

розвивати творчі здібності школярів;

виховувати любов до  природи та рідної мови.

Тип уроку: урок  систематизації  та узагальнення вивченого,   виявлення рівня набутих компетентностей.

Соціокультурна змістова лінія: «Я і природа»

Обладнання: роздавальний матеріал, ялинка.

                                                       

Люби природу не для себе, люби для неї.    Вона - це мати. Будь же сином...

                                                                                                   М. Рильський.

Хід уроку

І. Організація класу.

Стали, діти, всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

Працюватимем старанно,

Щоб почули у кінці

Що у нашому класі

Учні просто молодці.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

           1.Вступне слово вчителя. У народі говорять: “Слова щирого вітання дорожчі частування ”. Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів. То ж бажаю вам успіхів на нашому уроці.

Учитель.  Закінчується І семестр, добігає кінця календарний рік. Усі в очікуванні якого свята?   Так, дійсно, Новий рік  для багатьох   - найкраще свято, це й таємничість, і подарунки, і  цукерки з апельсинами, й що? Звісно, ялинка. Символ Нового року, яку ви сьогодні зможете прикрасити знаннями. Саме ця красуня присутня у нас на уроці.  Та ялинка у нас непроста, вона містить загадки й таємниці, які нам сьогодні доведеться розгадати. Ми будемо це робити у процесі повторення  мовної теми «Дієприкметник».

ІІІ. Оголошення теми уроку.

Запишіть тему у зошити і визначте мету уроку.(учні самостійно визначають мету) 

   На уроці ми знову промчимося на  нашому  «Філологічному експресі»,  але цього разу це буде 5 ярусів ялинки, на кожному етапі вам слід буде виконати завдання, розкрити таємницю гірлянди кожного ярусу ялинки й дізнатися, який сюрприз нам приготувала наша зимова гостя.

     Несподіванкою для вас буде можливість спробувати себе в ролі експерта, тобто за урок ви самі собі виставите оцінку. За кожний етап отримуєте максимальну оцінку 2 бали (за умови, що все завдання правильно виконано, 1 бал – якщо є помилка, 0 балів -  при великій кількості помилок), 1 бал зможете виставити за роботу на зупинці та 1 бал під час розгадування сюрпризу. Оцінки собі виставляйте на берегах зошита на кожному етапі і наприкінці уроку підрахуєте свій результат, а ми побачимо, наскільки об’єктивно ви себе оцінюєте.

Отже, починаємо.

ІV. Узагальнення вивченого про дієприкметник. Основна частина уроку.

1 зупинка – «Дай відповідь» . Сигнальні картки. Червоний – знаю, синій – не знаю.

  • Що таке дієприкметник? Чому він не є самостійною частино мови?
  • Як відмінюються дієприкметники?
  • Які ознаки дієслова має дієприкметник?
  • Яким членом речення може бути дієприкметник? Наведіть приклади.
  • Що таке дієприкметниковий зворот? Розкажіть про вживання розділових знаків у реченнях, ускладнених дієприкметниковим зворотом.
  • Як пишуться не з дієприкметником? Наведіть приклади.

   Оцінювання. Перше завдання виконано. Маємо право відкрити таємницю першої гірлянди.  – «1 іменник»

А ми рушаймо далі. І наступна зупинка – 2 ярус – «Утвори». Це змагання, в якому візьмуть участь 2 команди:  «Зима», «Ялинка».

Завдання: записати дієприкметники відповідно до їх визначень . Виділіть суфікси.

 Приклад: якого збудували – збудований. Який читає – читаючий.

1 команда.

Який літає.  – Літаючий.

Який крокує. – Крокуючий.

Який розтав. – Розталий.

Які посивіли. – Посивілі.

Яка співає. – Співаюча.

Який заснув.    - Заснулий

Який радіє. – Радіючий.

Підкресливши четверту букву від початку в кожному слові, ви прочитаєте назву їх стану.

2 команда.

Яке розсипали. – Розсипане.

Який виконали. – Виконаний.

Яку занесли. – Занесена.

Який  перемили. – Перемитий.

Яку згадують. – Згадувана.

Яку відігнули. – Відігнута.

Який нагріли – Нагрітий.

Підкресливши четверту букву від кінця  в кожному слові, ви прочитаєте назву їх стану.

  • За допомогою який суфіксів утворюються активні дієприкметники теп.часу, мин часу?
  • За допомогою який суфіксів утворюються пасивні дієприкметники теп часу, мин часу?

 

       Оцінювання. Друге завдання виконано. Маємо право відкрити таємницю другої гірлянди.  – «2 прикметники».

А ми рушаймо далі. І третя  зупинка – 3 ярус – «Робота з текстом».

V. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми.

Робота з текстом. Виразно прочитайте. Доберіть назву. Поставте розділові знаки, підкресліть дієприкметникові звороти.

    Тиша оповила землю вкриту снігом.
Ліс заколисаний хуртовинами, одягнутий у теплу снігову шубу спить. Дрімають ялини й сосни закутані в біле хутро.  У зимову пору відпочивають лісові рослини сховані під шаром снігу. Вони готуються до весни і не замерзають навіть у найлютіші морози.  Ґрунт у лісі прикритий листям, а потім снігом, може й зовсім не замерзати. Земля і рослини вкриті снігом схожим на  теплу білу  ковдру.
       А  ми  непорушно заворожені дивною зимовою казкою стоїмо.

       Оцінювання. Третє завдання виконано. Маємо право відкрити таємницю третьої гірлянди.  – «3 дієслова».   А тепер невеличка зупинка. Перепочинемо й пограємо.

 

  •  

Активні – 3 сплески долонями, пасивні – 3 удари ногами, зайве слово – присісти.

Працюючі,      нев’янучі,                                збудовані,         виведені,

пожовклі,        пропахлий,                             вкриті,              виточені,

 палаючі,         чаруюча,                                 проведена,         спечена,

 зростаючі,      погаслий,                                задумані,            покармелючений,

доспілий,            червоніючий,                                засіяні,               подовбушачений,

жевріючий,        зростаючий                         омузичений,       нашорошений,

ваблячий,          бовваніючий,

завмираючий.                                                      Зайве слово – незбагненна

 

Молодці. Перепочили, оцінили себе, поїхали далі. Наступна зупинки – 4 ярус – «Поясни». Працюємо з підручником. Стор 162 впр 285. Поясни правопис не з дієприкметником. Запиши фрагмент речення. 3 речення – 1 команда, 3 речення – 2 команда.

       Оцінювання. Четверте завдання виконано. Маємо право відкрити таємницю четвертої гірлянди.  – «Речення, що містить 4 слова».

І остання  зупинка – 5 ярус – «Створи».

У вас на столах є уривок з вивченого твору. Чи пригадали ви назву і автора?

    Світе мій ясний! Івась навіть не пізнав своєї сосонки! Вся вона сяє свічечками, ліхтариками. Все гілля обчіпляне яблучками, якимись цяцьками, червоними, синіми, золотими… Аж у очах мигтить! Під сосною, на примості, стоять ляльки, коники, щось таке ще... А ось кругом сосонки почали ходить такі дивні діти — чи, може, то живі ляльки? Такі гарні, кучеряві... Що се таке?.. Чи сниться, чи справді діється? (О.Пчілка «Сосонка»).  

Пам’ятаєте, що трапилося з лісовою красунею? Краса її на Новий рік стала несправжньою  й скороминучою.

*      Чи актуальна в наш час тема любові до природи, бережливого ставлення до неї?

Напередодні новорічних свят люди намагаються поставити в домі живу ялинку. Давайте подивимося на це рішення з іншого боку й складемо за опорними словосполученнями з використанням дієприкметників невелику розповідь. Робота в групах на швидкість.

 

       Притрушена снігом лісова красуня,  жорстоко зрубана сокирою, привезена на свято з лісу, прикрашена гірляндою та новорічними кульками, сяюча, вабляча,  згодом  змарніла краса, засохла сосонка, викинута надвір, знищена людською рукою.

Презентація матеріалу. Яка існує альтернатива, крім штучної ялинки?   Читання вірша.

         Навіщо рубати ялинку?

         Для чого псувати ліси?

         Ти – автор негідного вчинку -

         В природи прощення проси.

         Срібляться гірлянди чудові,

         Танцює довкруг дітвора,

         Радіє ялинка з тобою,

         А серце пече і рида.

         Сьогодні на святі веселім

         Кружля в запашному танку,

         А завтра – осиплеться хвоя

         Й лежатиме на смітнику.

         Одягнута  в шати чудові

         Утіху тобі принесе,

         Затужить із гіркого болю,

         А далі – вогнем спалахне. 

         Для чого ж рубати деревце?

         Ти гілку візьми запашну –

         Отримаєш радість не меншу

         Й життя не обірвеш струну.    

 

 

  Оцінювання. Останнє завдання виконано. Відкриваємо таємницю  п’ятої гірлянди (« Іменник»)– і наш сюрприз біля ялинки – вірш, що складається з 5 рядків, його будова – це? Сенкан

  • Пропоную і вам спробувати створити сенкан на тему «Зима», «Ялинка»

 

Творча робота учнів у парах.

Демонстрація  робіт учнів. Обмін враженнями.

VІ. Підсумок уроку.

Рефлексія. "Мікрофон".

 На уроці я повторив…

На уроці я зрозумів…

На уроці мені сподобалося…

 

  • Який вид роботи сподобався найбільше?
  • Над чим замислювались протягом уроку?
  • VІІ. Домашнє завдання.
  • Написати міні-твір «Новий рік на порозі», використовуючи   

     дієприкметникові звороти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Українська мова.Україна | Додав: mayya
Переглядів: 922 | Завантажень: 5 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar